Tomografia

Stomatologiczna Tomografia stożkowa CBCT

Znana również jako badanie wolumetryczne części twarzowej czaszki jest najbardziej zaawansowanym badaniem diagnostycznym dostępnym w radiologii stomatologicznej. Dzięki możliwości trójwymiarowego przestrzennego obrazowania pokazuje coś, co wcześniej nigdy nie było widoczne z takiej perspektywy.

Daje możliwość nieinwazyjnego badania gęstości kości i struktury zęba od wewnątrz, dlatego znajduje szerokie zastosowanie we wszystkich dziedzinach stomatologii. W przypadku tomografii wolumetrycznej (CBCT) wiązka ma kształt stożka, który porusza się dookoła głowy pacjenta pozostającego w bezruchu.

Badanie umożliwia dokładną ocenę zaawansowania procesów patologicznych (m.in. nowotwory, procesy zapalne). CBCT wykorzystujemy głównie w implantologii, endodoncji, ortodoncji, chirurgii stomatologicznej oraz w diagnozowaniu stawów skroniowo-żuchwowych.

Nasze urządzenia wyposażone są w Algorytm Korekcji Ruchu CALM, który pomaga skutecznie usuwać artefakty z obrazów CBCT, mogące powstawać między innymi w efekcie poruszenia się pacjenta w trakcie badania. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wystąpienia konieczności jego powtarzania.

Tomografię CBCT na potrzeby leczenia kanałowego wykonujemy, z wykorzystaniem trybu do tego celu Tryb Endodontyczny. Gwarantuje on niezwykle wysoką rozdzielczość wynoszącą 75 μm, dzięki czemu uwidocznia nawet najdrobniejsze szczegóły.

6 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO WYKONAĆ BADANIE 3D

 • Nowa jakość w diagnostyce RTG – szczególnie przed zabiegami implantologicznymi oraz w trakcie leczenia kanałowego zębów.
 • Niska dawka promieniowania dzięki cyfrowej technologii.
 • Ułatwia planowanie zabiegów implantologicznych.
 • Możliwość zobrazowania całej szczęki i żuchwy, bądź wybrania tylko danego obszaru.
 • Szybkość wykonania zdjęcia.
 • Możliwość otwarcia badania na każdym komputerze (szybkość przetwarzania uzależniona jest od mocy obliczeniowej komputera).

DLA KOGO TOMOGRAFIA?

Gdy planujesz wstawienie implantu stomatologicznego
lekarz implantolog przed zabiegiem musi ocenić stan kostny, czyli możliwości zakotwiczenia wszczepu stomatologicznego, jego rozmiar i ocenić rokowania jego stabilizacji. Istnieją programy komputerowe, dzięki którym na bazie hybryd obrazów CBCT i skanów 3D lekarz może zaprojektować szablon chrurgiczny, który użyty podczas zabiegu pozwala na bardziej precyzyjne wprowadzenie implantu.
Gdy konieczna jest ekstrakcja zęba, zwłaszcza zatrzymanego
badanie ze względu na swoją trójwymiarowość pozwala chirurgowi określić dokładny przebieg kluczowych nerwów i zatok.
Na każdym etapie leczenia endodontycznego (kanałowego)
zarówno przed, po i w trakcie leczenia kanałowego, badanie pozwala lekarzowi określić przebieg kanałów, ich resorpcję, efekt ich wypełnienia, dokładne umiejscowienie złamanego narzędzia czy poprawność zakotwiczenia protetycznego wkładu koronowo-korzeniowego.
Gdy lekarz podejrzewa zatrzymanie zęba w dziąśle
specjalista ortodonta na podstawie przestrzennego usytuowania zęba zatrzymanego jest w stanie określić czy ząb ma szanse na wyrżnięcie się, ewentualnie może zaplanować leczenie sprowadzające go do łuku.
Gdy lekarz periodontolog zauważa postępujący zanik przyzębia czyli paradontozę
badanie pozwala lekarzowi określić stopień zaniku dla każdego zęba oraz szybkość jego pogłębiania się oraz zaplanować etapy leczenia periodontologicznego.
Gdy planowany jest zabieg ortognatyczny
ze względu na swoją rozległość badanie CBCT pozwala zaplanować zabieg kompleksowo, adekwatnie do całej sytuacji twarzowej pacjenta.
Gdy zaburzona jest budowa i funkcjonalność stawów skroniowo-żuchwowych (TMJ)
badanie pozwala lekarzowi na jednoczasowe porównanie struktur składających się na oba symetryczne stawy skroniowo-żuchwowe.
Gdy doszło do urazu w obrębie twarzoczaszki
badanie CBCT pozwala lekarzowi na przestrzenne zobrazowanie przebiegu złamania i jego skutków.
Gdy konieczna jest diagnostyka stomatologiczno – laryngologiczna
lekarz ma możliwość dokonania analizy górnych dróg oddechowych wraz z oceną przepływu powietrza.
Gdy szukasz przyczyny nawracających stanów zapalnych zatok
badanie pozwala lekarzowi zdiagnozować czy stany zapalne są pochodną problemów stomatologicznych oraz czy mogą mieć one podłoże laryngologiczne.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

 • Przygotuj skierowanie od lekarza.
 • Miej ze sobą numer PESEL i dowód osobisty lub paszport (dla obcokrajowców) – będzie potrzebny przy rejestracji.
 • Lubisz wszystko planować? Umów się online.
 • Nie chcesz się umawiać? Przyjdź bez rezerwacji.
 • Zapłacisz gotówką lub kartą.

PRZEBIEG BADANIA

 1. Po przyjściu do placówki XRAY obsługa poprosi Cię o skierowanie, które wystawił Twój stomatolog oraz o wypełnienie dokumentów. Do założenia dokumentacji medycznej będziemy potrzebowali wymaganych przez przepisy danych: imię, nazwisko, PESEL, adres.
 2. Następnie poprosimy Cię o zdjęcie wszystkich ruchomych elementów metalowych z okolicy głowy i szyi: kolczyków, spinek, naszyjników a także wszystkich ruchomych elementów protetycznych i ortodontycznych, których używasz na co dzień.
 3. Po wejściu do gabinetu elektroradiolog poprosi Cię o założenie osłony ochronnej na tarczycę oraz klatkę piersiową.
 4. Elektroradiolog podpowie Ci, w jaki sposób powinieneś ustawić się do badania w pozycjonerze. Podczas badania Twoja głowa będzie unieruchomiona przez specjalne uchwyty – „holdery”.
 5. Na czas wykonywania ekspozycji zostaniesz na krótką chwilę sam w gabinecie, podczas gdy osoba wykonująca zdjęcie będzie obserwowała badanie na monitorze.
 6. Po wykonanym badaniu otrzymasz swoje zdjęcia w wersji cyfrowej wypalone na płycie, a dodatkowo wynik prześlemy na adres e-mail podany przez Ciebie przy rejestracji.
 7. Opis badania także prześlemy mailowo- nasz zespół lekarzy opisujących sporządzi go w ciągu trzech dni roboczych. Możesz go także zawsze odebrać w dowolnej spośród naszych placówek.
 8. Jeśli Twój lekarz posiada konto w naszym platformie XRAY Dentist, to także jemu udostępnimy automatycznie zarówno wynik badania jak i opis w ciągu kilku chwil od ich wykonania.

 

ZOBACZ FILM >>

Zawsze lepiej wiedzieć, jak będzie wyglądało badanie. Szczególnie jesli wybierasz się do nas z dzieckiem.
Obejrzyj film z maluchem, żeby nie był zaskoczony jak to wszytko wyglada i się kręci do okoła.

ZLECENIE TOMOGRAFII szczęka + żuchwa W XRAY, TO COŚ WIĘCEJ NIŻ “PRZEŚWIETLENIE”

250 zł

=

wykonanie badania

+

wynik badania w formie elektronicznej na cd

+

dostęp do wyniku on line

+

CYFROWY PROTOKÓŁ
FOTOGRAFICZNY
GRATIS!*